NomadCX

09/11/2022

Races

Men Cat 5

Place Last Name First Name Team Time
1 Speer Jud Team Brewery Ommegang 25:02
2 Howe Russell Capital Bicycle Racing Club 25:17
3 Healey James Capital Bicycle Racing Club 26:29
4 Breunig Frederick Capital Bicycle Racing Club 26:34
5 Lanfair Lucas Berkshire Velo 26:42
6 Smolen Thomas 26:42
7 LaVigne Dan Dutch Flyers 28:54
8 Marshall Dylan 31:34
9 Whisenhunt Donald 36:03
10 Tarbay Chuck Capital Bicycle Racing Club 22:49

Masters Men 40+

Place Last Name First Name Team Time
1 Deerfield William Capital Bicycle Racing Club 38:05
2 Takakura Yohsuke Bikeman.com 38:58
3 Carney Patrick Dutch Flyers 39:28
4 Savoie Ben CNYC/NYCM Insurance 40:44

Masters Men 50+

Place Last Name First Name Team Time
1 Young Bret No. 22 CX TEAM 37:31
2 Scicchitano John Capital Bicycle Racing Club 40:53

Masters Men 60+

Place Last Name First Name Team Time
1 Young Brad No.22 CX TEAM 37:13
2 Tucker Michael D. Berkshire Velo 37:27
3 Townend Bruce Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks/Pactimo 42:01
4 Beals Dave CBRC/NYCROSS 45:08
DNF Blanchet Terry NAV - North American Velo -3
DNF Primomo Gene Capital Bicycle Racing Club -2

Virtual - Masters Men Combined

Place Last Name First Name Team Time

Women Cat 4/5

Place Last Name First Name Team Time
1 Hanna Jessica Mountain Goats 24:07
2 Wozniak Stacy RAD Racing 25:02
3 Piche Nicole 31:29

Men Cat 4/5

Place Last Name First Name Team Time
1 Carey Jack 35:53
2 Deerfield William Capital Bicycle Racing Club 36:49
3 Kawai Hanjiro Berkshire Velo 37:13
4 Savoie Ben CNYC/NYCM Insurance 37:36
5 Delaney Kevin Berkshire Velo 37:43
6 Abbale Eric 37:57
7 Devine Connor 38:16
8 Daws Jim 39:28
9 Coover James R-Cubed 39:33
10 Carney Patrick Dutch Flyers 39:43
11 Tinc Lyman NYCROSS 39:49
12 Carey Zachary 41:41
13 Speer Jud Team Brewery Ommegang 42:17
14 Porambo James 43:09
15 Dilek Murat Dutch Flyers 44:14
16 Koniowka Paul Capital Bike Racing Club 36:22
17 Shake Chris 38:19

Single Speed Men

Place Last Name First Name Team Time
1 Young Brad No.22 CX TEAM 36:50
2 Butler Thomas Capital Bicycle Racing Club 38:30
3 Carral Santiago Bicicletas Bandido 39:32
4 Wendolowski Mark Joe's Garage 44:16

Single Speed Women

Place Last Name First Name Team Time
1 Grogan Joanne BMB Racing 39:51

Virtual - Single Speed Combined

Place Last Name First Name Team Time
1 Young Brad No.22 CX TEAM 36:50
2 Butler Thomas Capital Bicycle Racing Club 38:30
3 Carral Santiago Bicicletas Bandido 39:32
4 Grogan Joanne BMB Racing 39:51
5 Wendolowski Mark Joe's Garage 44:16

Junior Boys U13

Place Last Name First Name Team Time
1 ODonnell Jack Capital Bicycle Racing Club 19:15
2 Ruppe Parker Capital Bicycle Racing Club 21:59
3 Southwick Alex CBRC Cyclocross Junior Devo 23:00
4 VanZutphen Noah Dogs of greenville 24:44
5 Leone Marco CBRC Junior Cyclocross Development Team 27:49
6 VanZutphen Max Capital Bicycle Racing Club 31:25

Junior Girls U13

Place Last Name First Name Team Time
1 Romlein Abigail CBRC Jr Development 19:22
2 Hanna Lillian CBRC Junior Devo 20:25
3 Dinolfo Hannah CBRC Junior CX Development 20:41
4 Breslin Liddy CBRC Junior Development 23:31
5 koniowka Ava Capital Bike Racing Club 23:37
6 koniowka Michalea Capital Bike Racing Club 23:57
7 Wozniak Willow Flow riders 24:50
8 Breslin Emma CBRC Junior Development 32:11

Junior Boys U15

Place Last Name First Name Team Time
1 O'Donnell Chase Capital Bicycle Racing Club 16:58
2 Wesley Noah Berkshire Velo 17:09
3 Stover Noah Berkshire Velo 19:53
4 Delaney Jax Berkshire Velo 19:56

Junior Girls U15

Place Last Name First Name Team Time
1 Hanna Madeline CBRC Junior Devo 19:02
2 Pendergrast Camryn Capital Bicycle Racing Club 20:01
3 Laloe Anne-Sophie Saratoga Shredders, Incorporated 20:48
4 Butler Shayla Empire Site Company, Inc 24:49
5 Scicchitano Faith Capital Bicycle Racing Club 17:03

Juniors Combined

Place Last Name First Name Team Time

Men Cat 3/4

Place Last Name First Name Team Time
1 Wellford Jan 34:18
2 Dinolfo Peter North American Velo 34:25
3 Sblendorio Thomas Gambit Racing 34:34
4 McLoughlin Sean Capital Bicycle Racing Club 34:34
5 Carey Jack 35:10
6 Boyle Evan Capital Bicycle Racing Club 36:20
7 LAW Lance FinKraft Cycling Team 36:31
8 Romlein Tyler Capital Bicycle Racing Club 37:06
9 Takakura Yohsuke Bikeman.com 37:36
10 Blanchet Terry NAV - North American Velo 37:47
11 Leone James Capital Bicycle Racing Club 38:05
12 Girard Aaron Capital Bicycle Racing Club 38:50
DNF Zierer Alec Mountain Goats 09:34

Women Cat 1/2/3/4

Place Last Name First Name Team Time
1 Grogan Joanne BMB Racing 45:46
2 Lupien Leslie Apex Velo - Velocio 45:48

Men Cat 1/2/3

Place Last Name First Name Team Time