Kirkland CX

09/15/2019

Races

Women Cat 4/5

Place Last Name First Name Team Time
1 Scott Sascha Cork Monkey 33:18
2 RACE Kristy NYCROSS p/b Craft 34:05
3 Jennings Nicky Syracuse Bicycle Women's Race Team 37:18
4 Kedenburg Kimberly Syracuse Bicycle 38:07
5 Erwich Olivia BMB Racing/St. Lawrence University 38:11
6 Blake Jessica Syracuse Bicycle Women's Race Team 38:50
7 Magnus Liesl St. Lawrence University 40:20
8 Judge Ronnie 40:22
9 Busch Kariane -1
10 Fentress Annette Syracuse Bicycle Women’s Race Team -1
11 Sullivan Lillian St. Lawrence University -1
12 Kristiansen Silje Syracuse Bicycle Women’s Race Team / BonkWerx -1
13 Bowers Wendy Mvbc -1

Junior Women 15-16

Place Last Name First Name Team Time
1 Healey Maya Niskayuna high school 39:44
2 Guzzo Olivia 40:29

Junior Women 17-18

Place Last Name First Name Team Time
1 Rinaldo Mariana Resource Cycling 41:18
2 Wetzel Melinda -1

CNY Cup - Junior Women 15-18

Place Last Name First Name Team Time
1 Healey Maya Niskayuna high school 39:44
2 Guzzo Olivia 40:29
3 Rinaldo Mariana Resource Cycling 41:18
4 Wetzel Melinda -1

Junior Women 9-10

Place Last Name First Name Team Time
1 MaKinster Drew Crankskins / RVE 30:24
2 O'Donnell Lilliana NYCROSS p/b Craft 30:49

Junior Women 11-12

Place Last Name First Name Team Time
1 O'Shea Emma 27:05

Junior Women 13-14

Place Last Name First Name Team Time
1 MaKinster Maddy Crankskins / RVE 28:11
2 Wilk Addison Syracuse Bicycle Women's Race Team 29:35

CNY Cup - Junior Women 9-14

Place Last Name First Name Team Time
1 O'Shea Emma 27:05
2 MaKinster Maddy Crankskins / RVE 28:11
3 Wilk Addison Syracuse Bicycle Women's Race Team 29:35
4 MaKinster Drew Crankskins / RVE 30:24
5 O'Donnell Lilliana NYCROSS p/b Craft 30:49

CNY Cup - Women Cat 4

Place Last Name First Name Team Time
1 Scott Sascha Cork Monkey 33:18
2 RACE Kristy NYCROSS p/b Craft 34:05
3 Jennings Nicky Syracuse Bicycle Women's Race Team 37:18
4 Kedenburg Kimberly Syracuse Bicycle 38:07
5 Erwich Olivia BMB Racing/St. Lawrence University 38:11
6 Blake Jessica Syracuse Bicycle Women's Race Team 38:50
7 Magnus Liesl St. Lawrence University 40:20
8 Judge Ronnie 40:22
9 Busch Kariane -1
10 Fentress Annette Syracuse Bicycle Women’s Race Team -1
11 Sullivan Lillian St. Lawrence University -1
12 Kristiansen Silje Syracuse Bicycle Women’s Race Team / BonkWerx -1
13 Bowers Wendy Mvbc -1

CNY Cup - Women Cat 5

Place Last Name First Name Team Time
1 Scott Sascha Cork Monkey 33:18
2 RACE Kristy NYCROSS p/b Craft 34:05
3 Jennings Nicky Syracuse Bicycle Women's Race Team 37:18
4 Kedenburg Kimberly Syracuse Bicycle 38:07
5 Erwich Olivia BMB Racing/St. Lawrence University 38:11
6 Blake Jessica Syracuse Bicycle Women's Race Team 38:50
7 Magnus Liesl St. Lawrence University 40:20
8 Judge Ronnie 40:22
9 Busch Kariane -1
10 Fentress Annette Syracuse Bicycle Women’s Race Team -1
11 Sullivan Lillian St. Lawrence University -1
12 Kristiansen Silje Syracuse Bicycle Women’s Race Team / BonkWerx -1
13 Bowers Wendy Mvbc -1

Men Cat 5

Place Last Name First Name Team Time
1 Cyganik Jonathan Salty Chimp Racing 29:50
2 Luban Adam 30:07
3 O'Donnell Ryan NYCROSS p/b Craft 30:37
4 Mejido Josef bike the fingerlakes 31:26
5 Savoie Ben CNYC/NYCM Insurance 32:41
6 Abbale Eric 32:55
7 Sblendorio Thomas 33:15
8 Vesp Justin 33:43
9 Lawrence Scott Team Placid Planet 34:06
10 Dubas Ryan Veloce Elite pb DiscoverNEPA 34:53
11 Lingel Thomas 36:42
12 TIBERIO Tom Nomad Indurance 37:43
13 Gale Dan 41:03
14 GILSON Dave Nomad Endurance 42:31
15 Dunham Matthew 43:57
16 Miller Daniel -1
DNF Hehl Erik

Junior Men 9-10

Place Last Name First Name Team Time
1 Clay Roman Resource Cycling 32:02

Junior Men 11-12

Place Last Name First Name Team Time
1 Cannizzo Alessandro 25:35
2 Ruddy Quin Team SOS 26:37
3 Hehl Jake CNY Sharks 34:40

Junior Men 13-14

Place Last Name First Name Team Time
1 Reed Nathan NYCROSS 24:09
2 Taber Jon SB Juniors 24:48
3 Ruddy Colin Team SOS 25:38
4 Healey James Niskayuna 29:57

CNY Cup - Junior Men 9-14

Place Last Name First Name Team Time
1 Reed Nathan NYCROSS 24:09
2 Taber Jon SB Juniors 24:48
3 Cannizzo Alessandro 25:35
4 Ruddy Colin Team SOS 25:38
5 Ruddy Quin Team SOS 26:37
6 Healey James Niskayuna 29:57
7 Clay Roman Resource Cycling 32:02
8 Hehl Jake CNY Sharks 34:40

Men Cat 3

Place Last Name First Name Team Time
1 Davall James A Dogs Day Out 46:15
2 Krywanczyk Jeff CBRC 46:22
3 Shostack Zachary Resource Cycling 46:27
4 Groll Nicholas NYCROSS p/b Craft 46:30
5 McMillan Samuel BMB Racing 46:41
6 Garby Tom Mellow Bellow 47:42
7 Bogda Alex North American Velo / Blue Sky Bicycles 47:58
8 Mangino Brendan Old Goat Gear Exchange/Oak and Crow Coffee 48:29
9 Brown Tyler Resource Cycling 50:00
10 Chapman Kevin Beer Tree Cycling 50:14

Men Cat 4

Place Last Name First Name Team Time
1 Sirtoli Aaron Trek of New Hartford 47:43
2 DuBois Daniel Mello Velo 47:54
3 Porter Nathan 48:41
4 Ruddy Matt Team SOS 50:34
5 LAW Lance FinKraft Cycling Team 51:09
6 Hammond Kenneth Salty Chimp Racing 51:31
7 Nittolo Craig Richardson's Canal House 51:32
8 WOOD Brian CBRC 51:55
9 Scicchitano John R Cubed 52:05
10 Cox Marcus Once Again Racing Fueled By Once Again Nut Butter 52:26
11 Bonetsky John R-Cubed 54:38
12 McNeil Patrick Salty Chimp Racing 56:18
13 DePuy Garth CBRC 57:09
14 TARBAY Jake -1
15 Jackson Thad Mello Velo Racing -1
DNF Ruszkowski Adam ARo Sports Coaching
DNF Lauf Fred ProPower/Cycle Solutions

CNY Cup - Men Cat 3/4

Place Last Name First Name Team Time
1 Davall James A Dogs Day Out 46:15
2 Krywanczyk Jeff CBRC 46:22
3 Shostack Zachary Resource Cycling 46:27
4 Groll Nicholas NYCROSS p/b Craft 46:30
5 McMillan Samuel BMB Racing 46:41
6 Garby Tom Mellow Bellow 47:42
7 Sirtoli Aaron Trek of New Hartford 47:43
8 DuBois Daniel Mello Velo 47:54
9 Bogda Alex North American Velo / Blue Sky Bicycles 47:58
10 Mangino Brendan Old Goat Gear Exchange/Oak and Crow Coffee 48:29
11 Porter Nathan 48:41
12 Brown Tyler Resource Cycling 50:00
13 Chapman Kevin Beer Tree Cycling 50:14
14 Ruddy Matt Team SOS 50:34
15 LAW Lance FinKraft Cycling Team 51:09
16 Hammond Kenneth Salty Chimp Racing 51:31
17 Nittolo Craig Richardson's Canal House 51:32
18 WOOD Brian CBRC 51:55
19 Scicchitano John R Cubed 52:05
20 Cox Marcus Once Again Racing Fueled By Once Again Nut Butter 52:26
21 Bonetsky John R-Cubed 54:38
22 McNeil Patrick Salty Chimp Racing 56:18
23 DePuy Garth CBRC 57:09
24 TARBAY Jake -1
25 Jackson Thad Mello Velo Racing -1
DNF Ruszkowski Adam ARo Sports Coaching
DNF Lauf Fred ProPower/Cycle Solutions

Junior Men 15-16

Place Last Name First Name Team Time
1 GILSON Jacob NYCROSS 54:04
2 Toscano Kaleb Syracuse Bicycle 56:06
3 BEHRMAN ERIC Syracuse Bicycle / SB Juniors 57:44

Junior Men 17-18

Place Last Name First Name Team Time
1 Lasher Samuel NYCROSS p/b Craft 49:14
2 Awald Patrick SB Juniors 53:19
3 MaKinster Aidan Crankskins/RVE 56:09

CNY Cup - Junior Men 15-18

Place Last Name First Name Team Time
1 Lasher Samuel NYCROSS p/b Craft 49:14
2 Awald Patrick SB Juniors 53:19
3 GILSON Jacob NYCROSS 54:04
4 Toscano Kaleb Syracuse Bicycle 56:06
5 MaKinster Aidan Crankskins/RVE 56:09
6 BEHRMAN ERIC Syracuse Bicycle / SB Juniors 57:44

Women Cat 1-4

Place Last Name First Name Team Time
1 Weber Shylah NYCROSS p/b Craft 40:21
2 Sayers Katina Speed Science Coaching/Syracuse Bike 41:01
3 Maier Jacqueline CORK MONKEY RACING 42:27
4 Williams Paige BCA/Linen 42:43
5 Flynn Emily Mello Velo Racing/ Nicollet Bike & Ski 43:03
6 Santé Julia Grey Ghost Bicycles 43:18

NYS Champs: Women Cat 1/2

Place Last Name First Name Team Time
1 Weber Shylah NYCROSS p/b Craft 40:21
2 Sayers Katina Speed Science Coaching/Syracuse Bike 41:01
3 Williams Paige BCA/Linen 42:43
4 Santé Julia Grey Ghost Bicycles 43:18

NYS Champs: Women Cat 3

Place Last Name First Name Team Time
1 Maier Jacqueline CORK MONKEY RACING 42:27
2 Flynn Emily Mello Velo Racing/ Nicollet Bike & Ski 43:03

Women U23

Place Last Name First Name Team Time

Women Masters 35-44

Place Last Name First Name Team Time
1 Kline Laura CORK MONKEY RACING 41:40
2 RACE Kristy NYCROSS p/b Craft 45:06
3 Blake Jessica Syracuse Bicycle Women's Race Team 51:46

Women Masters 45-54

Place Last Name First Name Team Time
1 Scott Sascha Cork Monkey 42:16
2 DuBois Victoria Mission in Motion -William H. Lane Cycling 45:26
3 Faso Susan Resource Cycling 49:53

Women Masters 55-59

Place Last Name First Name Team Time
1 Maier Michele CORK MONKEY RACING 41:10

Women Masters 60+

Place Last Name First Name Team Time
1 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition 49:04

Men Masters 35-44

Place Last Name First Name Team Time
1 Stewart Scott Salty Chimp Racing 46:12
2 Corum Jesse Pete's Wheels Cycling Team 52:51

Men Masters 45-54

Place Last Name First Name Team Time
1 Edwards Kevan Mello Velo Racing 45:00
2 Yacobelli David CNYC/NYCM Insurance 45:36
3 Urckfitz Jason Full Moon Vista 45:53
4 Giehl Eric Pete's Wheels Cycling Team 46:30
5 Davall James A Dogs Day Out 46:33
6 Morris Michael Team Resource Cycling 46:47
7 Hannan Scott 47:21
8 DeLisa Matthew Atlas/Garrett's Brewing 47:22
9 DuBois Corey CNYC / NYCM Insurance 47:24
10 Lawrence Scott Team Placid Planet 48:31
11 Compton John Atlas/Garrett’s Brewing 49:44
12 Hansen David atlas /garrett's brewing 49:45
13 Shostack Robert Resource Cycling 50:01
14 Volkomer Bill Team 2 Cycling 50:55
15 Fiddler Ryan 51:12
16 Blake Bryan Team 2 Cycling 51:19
17 rutishauser richard Mvbc 51:34
18 Scicchitano John R Cubed 52:10
19 Shapiro Todd North American Velo / Bluesky Bicycles 52:41
20 Ullberg Michael Atlas/Garrett 52:58
21 Prattico Marcello Team Resource Cycling -1
DNF Pjontek Bill No. 22 CX TEAM

Men Masters 55-59

Place Last Name First Name Team Time
1 Mcilroy William Independent 48:12
2 stafford james Iron Bridge/Tarmac 49:01
3 Faso David Team Resource Cycling 50:01
4 Visconti Jerry Resource Cycling 54:29
5 Fortner Timothy North Coast Cycling/ Wells Fargo Advisors -1
6 Lauf Fred ProPower/Cycle Solutions -1
7 DePuy Garth CBRC -1
8 Poland John Full Moon Vista/GVCC -1
DNF Blanchet Terry North American Velo / Blue Sky Bicycles

Men Masters 60+

Place Last Name First Name Team Time
1 Emrich Thomas Tryon Bike/Hoselton Auto Mall 48:06
2 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 48:14
3 Batten Phil Empire Brewing - Syracuse Bicycle 48:28
4 Williams Kevin North American Velo (NAV) 50:02
5 Primomo Gene CBRC 51:32
6 goetzmann craig SBRT Mens 52:56
7 Sanders Brian Mvbc 54:24
8 Ders John -1
9 Thompson Philip Mohawk Valley Bicycling Club -1

CNY Cup - Masters 55+

Place Last Name First Name Team Time
1 Emrich Thomas Tryon Bike/Hoselton Auto Mall 48:06
2 Mcilroy William Independent 48:12
3 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 48:14
4 Batten Phil Empire Brewing - Syracuse Bicycle 48:28
5 stafford james Iron Bridge/Tarmac 49:01
6 Faso David Team Resource Cycling 50:01
7 Williams Kevin North American Velo (NAV) 50:02
8 Primomo Gene CBRC 51:32
9 goetzmann craig SBRT Mens 52:56
10 Sanders Brian Mvbc 54:24
11 Visconti Jerry Resource Cycling 54:29
12 Fortner Timothy North Coast Cycling/ Wells Fargo Advisors -1
13 Lauf Fred ProPower/Cycle Solutions -1
14 DePuy Garth CBRC -1
15 Poland John Full Moon Vista/GVCC -1
16 Ders John -1
17 Thompson Philip Mohawk Valley Bicycling Club -1
DNF Blanchet Terry North American Velo / Blue Sky Bicycles

Men Cat 1-4

Place Last Name First Name Team Time
1 Georg Julian Project Supertraining 1:00:34
2 Sirtoli Jordan Trek of New Hartford/ ESI Grips 1:00:50
3 Gagnon Niles Grey Ghost Bicycles 1:01:17
4 Birdsey Scott GS Savile Road 1:01:26
5 Griffo Gregg Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 1:01:40
6 Smitley Matthew Full Moon Vista 1:01:53
7 Edwards Kevan Mello Velo Racing 1:02:05
8 Yacobelli David CNYC/NYCM Insurance 1:04:54
9 Krywanczyk Jeff CBRC 1:05:22
10 Walker Ryan 1:05:28

NYS Champs: Men Cat 1-2

Place Last Name First Name Team Time
1 Georg Julian Project Supertraining 1:00:34
2 Sirtoli Jordan Trek of New Hartford/ ESI Grips 1:00:50
3 Gagnon Niles Grey Ghost Bicycles 1:01:17
4 Birdsey Scott GS Savile Road 1:01:26
5 Griffo Gregg Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 1:01:40
6 Smitley Matthew Full Moon Vista 1:01:53
7 Edwards Kevan Mello Velo Racing 1:02:05
8 Yacobelli David CNYC/NYCM Insurance 1:04:54
9 Krywanczyk Jeff CBRC 1:05:22
10 Walker Ryan 1:05:28

Men Singlespeed

Place Last Name First Name Team Time
1 Gagnon Niles Grey Ghost Bicycles 36:40
2 Edwards Kevan Mello Velo Racing 36:50
3 Davall James A Dogs Day Out 37:58
4 Blanchet Terry North American Velo / Blue Sky Bicycles 40:43
5 Sanders Brian Mvbc 43:42

Women Singlespeed

Place Last Name First Name Team Time
1 Williams Paige BCA/Linen 44:17
2 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition -1
3 Behrman Kim Syracuse Bicycle -1
4 Gilson Leigh Ann MomsOnBikes -1

Men Fat Bike

Place Last Name First Name Team Time
1 Smitley Matthew Full Moon Vista 37:23
2 Gracey Andrew Growler Performance Bikes 37:30
3 O'Donnell Ryan NYCROSS p/b Craft 39:03
4 Pone Daniel Bonkwerx 39:23
5 Rabin Ben Salty Chimps 39:46
6 Bogda Alex North American Velo / Blue Sky Bicycles 39:50
7 Bonk Noel Bonkwerx 41:03
8 Cote Rick SOS 41:40
9 GILSON Jacob NYCROSS -1
10 Reed Nathan NYCROSS -1
11 Shulsky James Syracuse Bike -1
12 Jones Robin Resource Cycling -1

Women Fat Bike

Place Last Name First Name Team Time
1 Sayers Katina Speed Science Coaching/Syracuse Bike 42:59
2 Flynn Emily Mello Velo Racing/ Nicollet Bike & Ski 43:53
3 Shulsky Julie Syracuse Bicycle Women’s Race Team -1
4 Snook-Hart Carolyn Syracuse Bicycle Race Team -Women’s -1
5 Fentress Annette Syracuse Bicycle Women’s Race Team -1
6 Rabin Jocelyn Syracuse Bicycle Women's Race Team / Rabin Law -1