West-Woodward Memorial Time Trial

08/01/2021

Races

Junior Boys 9-10

Place Last Name First Name Team Time

Junior Boys 9-10 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Girls 9-10

Place Last Name First Name Team Time

Junior Girls 9-10 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Boys 11-12

Place Last Name First Name Team Time

Junior Boys 11-12 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Girls 11-12

Place Last Name First Name Team Time

Junior Girls 11-12 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Boys 13-14

Place Last Name First Name Team Time
1 Seleni Jonah Team Placid Planet 22:43
2 Niederhoff Jorge UpCycling4aCause 24:23

Junior Boys 13-14 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Seleni Jonah Team Placid Planet 22:43
2 Niederhoff Jorge UpCycling4aCause 24:23

Junior Girls 13-14

Place Last Name First Name Team Time

Junior Girls 13-14 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Men's 17-18

Place Last Name First Name Team Time

Junior Men's 17-18 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Men 15-16

Place Last Name First Name Team Time
1 Lloyd Roath Benedict Brands Cuevas 23:24

Junior Men 15-16 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Lloyd Roath Benedict Brands Cuevas 23:24

Junior Women 17-18

Place Last Name First Name Team Time

Junior Women 17-18 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Junior Women 15-16

Place Last Name First Name Team Time

Junior Women 15-16 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Masters Men 60-64

Place Last Name First Name Team Time
1 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 23:42
2 melchior david CRCA Deno's Wonder Wheel 24:04
3 Karaz Richard Placid Planet 24:26
4 Collins Brian TTEndurance 24:33
5 Hudyncia Stephen Unattached 24:49
6 Muller Didier CRCA/Foundation CCB 25:07
7 Berghash Stephen Tioga Velo Cycling Club 25:49
8 Orazem Bob Karma Racing Team 25:55
9 Sayers Albert Team ProPower/Cycling Solutions 26:07
10 Mc Cauley Timothy 26:50
11 Aguirre Sergio CRCA/Foundation- CCB 27:37

Masters Men 60-64 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 23:42
2 melchior david CRCA Deno's Wonder Wheel 24:04
3 Karaz Richard Placid Planet 24:26
4 Hudyncia Stephen Unattached 24:49
5 Berghash Stephen Tioga Velo Cycling Club 25:49
6 Orazem Bob Karma Racing Team 25:55
7 Sayers Albert Team ProPower/Cycling Solutions 26:07
8 Aguirre Sergio CRCA/Foundation- CCB 27:37

Masters Men 65-69

Place Last Name First Name Team Time
1 Saxon Timothy Team ProPower/Cycle Solutions 24:21
2 Nelson Ron R2-T2 Racing Team 24:26
3 Camping Richard Towpath Road Racing p/b Green Mountain Energy 25:09
4 stern robert CRCA 25:41
5 Puglisi James Toms Pro Bike 28:26

Masters Men 65-69 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Nelson Ron R2-T2 Racing Team 24:26
2 Camping Richard Towpath Road Racing p/b Green Mountain Energy 25:09
3 stern robert CRCA 25:41

Masters Men 70-74

Place Last Name First Name Team Time
1 McCarthy Mark Trek/Towpath Bike 25:14

Masters Men 70-74 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 McCarthy Mark Trek/Towpath Bike 25:14

Masters Men 75+

Place Last Name First Name Team Time
1 Cooke Ronald ASSV4U 26:46
2 Burns Edward 29:32
3 Gocking Roger None 32:37
4 Schulze William Tioga Velo 34:25

Masters Men 75+ NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Cooke Ronald ASSV4U 26:46
2 Burns Edward 29:32
3 Schulze William Tioga Velo 34:25

Masters Women 55-59

Place Last Name First Name Team Time
1 Williams Janice Mohawk Valley Bicycling Club 29:43

Masters Women 55-59 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Williams Janice Mohawk Valley Bicycling Club 29:43

Masters Women 60+

Place Last Name First Name Team Time
1 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition 26:03
2 Tremaine Karen Iron Bridge/Tarmac Cycling 28:16

Masters Women 60+ NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition 26:03
2 Tremaine Karen Iron Bridge/Tarmac Cycling 28:16

Cat 4 Women

Place Last Name First Name Team Time
1 Kelley Brooke 24:21
2 Mucitelli-Heath Kristen Syracuse Bicycle Womens Race Team 26:09
3 Fahey Alexandra 26:25
4 Williams Janice Mohawk Valley Bicycling Club 29:43
5 Kotronis Kiersten Team ODZ 30:26

Cat 4 Women NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Kelley Brooke 24:21
2 Mucitelli-Heath Kristen Syracuse Bicycle Womens Race Team 26:09
3 Fahey Alexandra 26:25
4 Williams Janice Mohawk Valley Bicycling Club 29:43
5 Kotronis Kiersten Team ODZ 30:26

Novice Women

Place Last Name First Name Team Time
1 Moore Kaileigh Toll Roaders 28:02
2 Manning Jennifer Team Base Performance 31:21

Paracycling (Men's Open)

Place Last Name First Name Team Time
1 Oesterle Ulf 26:46

Paracycling (Men's Open) NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Oesterle Ulf 26:46

Paracycling (Women's Open)

Place Last Name First Name Team Time
1 Murphy Devann IM ABLE Foundation 36:14

Paracycling (Women's Open) NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Murphy Devann IM ABLE Foundation 36:14

Category 1-2 Men

Place Last Name First Name Team Time
1 Hall Ken 36:01
2 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 40:05

Category 1-2 Men NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Hall Ken 36:01
2 Tremaine Brett Iron Bridge/Tarmac Cycling 40:05

Category 3 Men

Place Last Name First Name Team Time
1 Rectenwald Glen CRCA/NYCC RACING 34:40
2 Pulomena Christopher Rogue Racing p/b Sail Away 34:54
3 White Ben Once Again Racing 36:35
4 La Liberte Torin Sunapee/Buchika's/Canary Systems 38:31
5 Coffey Martin Ide Racing formerly Western New York Bike Racing 38:54
6 Coluccio Paul CRCA/Houlihan Lokey 41:05
7 Walker James (Jim) Team Placid Planet, Inc. 42:42

Category 3 Men NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Rectenwald Glen CRCA/NYCC RACING 34:40
2 Pulomena Christopher Rogue Racing p/b Sail Away 34:54
3 White Ben Once Again Racing 36:35
4 La Liberte Torin Sunapee/Buchika's/Canary Systems 38:31
5 Coffey Martin Ide Racing formerly Western New York Bike Racing 38:54
6 Coluccio Paul CRCA/Houlihan Lokey 41:05
7 Walker James (Jim) Team Placid Planet, Inc. 42:42

Category 4 Men

Place Last Name First Name Team Time
1 Johnson Kristofer Empire 37:14
2 Johnson Sean CRCA 38:00
3 Morse George Dutch Flyers 38:43
4 ROSA Mike Elevate Cycles 39:53
5 Ruestow Andy Nalgene Cycling p/b Northglow Photography 40:18
6 Nelson Ron R2-T2 Racing Team 42:24
7 Zahl Percy EECT 42:41
8 ROSENBERG Ed Dutch Flyers 43:12
9 noland arthur perezluha coaching 46:03

Category 4 Men NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Johnson Kristofer Empire 37:14
2 Johnson Sean CRCA 38:00
3 Morse George Dutch Flyers 38:43
4 ROSA Mike Elevate Cycles 39:53
5 Ruestow Andy Nalgene Cycling p/b Northglow Photography 40:18
6 Nelson Ron R2-T2 Racing Team 42:24
7 Zahl Percy EECT 42:41
8 ROSENBERG Ed Dutch Flyers 43:12
9 noland arthur perezluha coaching 46:03

U23 Men

Place Last Name First Name Team Time

U23 Men NYS

Place Last Name First Name Team Time

Masters Men 35-39

Place Last Name First Name Team Time
1 Rectenwald Glen CRCA/NYCC RACING 34:40
2 Morse George Dutch Flyers 38:43
3 Ruestow Andy Nalgene Cycling p/b Northglow Photography 40:18
4 Chartier Jesse Dutch Flyers 43:25

Masters Men 35-39 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Rectenwald Glen CRCA/NYCC RACING 34:40
2 Morse George Dutch Flyers 38:43
3 Ruestow Andy Nalgene Cycling p/b Northglow Photography 40:18
4 Chartier Jesse Dutch Flyers 43:25

Masters Men 40-44

Place Last Name First Name Team Time
1 Guzman Alejandro CRCA/Foundation-CCB 39:06
2 Soto Marcos 39:36
3 Seleni Nicholas Team Placid Planet 42:23

Masters Men 40-44 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Guzman Alejandro CRCA/Foundation-CCB 39:06
2 Soto Marcos 39:36
3 Seleni Nicholas Team Placid Planet 42:23

Masters Men 45-49

Place Last Name First Name Team Time
1 Johnson Kristofer Empire 37:14
2 ROSA Mike Elevate Cycles 39:53
3 Stokes Joshua R3R 44:37
4 Armstrong Ed 45:45

Masters Men 45-49 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Johnson Kristofer Empire 37:14
2 ROSA Mike Elevate Cycles 39:53
3 Stokes Joshua R3R 44:37
4 Armstrong Ed 45:45

Masters Men 50-54

Place Last Name First Name Team Time
1 Coffey Martin Ide Racing formerly Western New York Bike Racing 38:54
2 Winkler John 39:32
3 Coluccio Paul CRCA/Houlihan Lokey 41:05
4 White Brian 45:39
5 Stack John Team Placid Planet 50:00

Masters Men 50-54 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Coffey Martin Ide Racing formerly Western New York Bike Racing 38:54
2 Winkler John 39:32
3 Coluccio Paul CRCA/Houlihan Lokey 41:05
4 Stack John Team Placid Planet 50:00

Masters Men 55-59

Place Last Name First Name Team Time
1 stafford james Bicycle Depot 38:25
2 PHARO Anthony Capital Bicycle Racing Club 39:33
3 Williams Mark Mvbc 40:42
4 Suter George CRCA/ Dave Jordan Racing 40:51
5 E Croucher Edwin 42:58
6 ROSENBERG Ed Dutch Flyers 43:12
7 Peterson Alfred 43:43
8 rutishauser richard 44:50

Masters Men 55-59 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 stafford james Bicycle Depot 38:25
2 PHARO Anthony Capital Bicycle Racing Club 39:33
3 Williams Mark Mvbc 40:42
4 Suter George CRCA/ Dave Jordan Racing 40:51
5 E Croucher Edwin 42:58
6 ROSENBERG Ed Dutch Flyers 43:12
7 rutishauser richard 44:50

Novice Men

Place Last Name First Name Team Time
1 Soto Marcos 39:36
2 Howard Curtis 40:32
3 Ford Paul 43:03
4 Chartier Jesse Dutch Flyers 43:25
5 Stokes Joshua R3R 44:37
6 Mrak Colden Toll Roaders 48:28

Category 1-2 Women

Place Last Name First Name Team Time

Category 1-2 Women NYS

Place Last Name First Name Team Time

Category 3 Women

Place Last Name First Name Team Time
1 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition 44:47

Category 3 Women NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Thompson Margaret Team Hammer Nutrition 44:47

U23 Women

Place Last Name First Name Team Time

U23 Women NYS

Place Last Name First Name Team Time

Masters Women 35-39

Place Last Name First Name Team Time

Masters Women 35-39 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Masters Women 40-44

Place Last Name First Name Team Time
1 Kotronis Kiersten Team ODZ 54:39

Masters Women 40-44 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Kotronis Kiersten Team ODZ 54:39

Masters Women 45-49

Place Last Name First Name Team Time
1 Mucitelli-Heath Kristen Syracuse Bicycle Womens Race Team 43:45

Masters Women 45-49 NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Mucitelli-Heath Kristen Syracuse Bicycle Womens Race Team 43:45

Masters Women 50-54

Place Last Name First Name Team Time

Masters Women 50-54 NYS

Place Last Name First Name Team Time

Tandem

Place Last Name First Name Team Time
1 Coluccio, Zahl Paul, Percy CRCA/Houlihan Lokey, EECT 52:26
2 Seleni Nicholas, Jonah Team Placid Planet 58:56

Tandem NYS

Place Last Name First Name Team Time
1 Coluccio, Zahl Paul, Percy CRCA/Houlihan Lokey, EECT 52:26
2 Seleni Nicholas, Jonah Team Placid Planet 58:56

Tandem Paracycling

Place Last Name First Name Team Time

Tandem Paracycling NYS

Place Last Name First Name Team Time